Kod yazmayı öğrenmek ister misiniz? İşte en iyi 5 uygulama 3

Kod yazmayı öğrenmek ister misiniz? İşte en iyi 5 uygulama

Kodlama yalnızca çocuklar ve gençler için değil, değişen iş hayatı ve yeni ekosistem gereği yetişkinler için de kodlamanın temellerini öğrenmek önemli hale geliyor. Sayıları her geçen gün artan “uygulamaları” ve “robotları” kurmak, yönetmek ve komuta etmek için kodlamanın öğrenilebileceği hem çocuklar hem de yetişkinler için...

886 0

Dijitalleşmenin hızlandığı ve Endüstri 4.0’ın konuşulduğu günümüzde birçok kişi  kodlamanın, yeni “okuryazarlık” olduğunu ve kodlamayı çocuklara ve gençlere öğretmeye başlamanın önemine dikkat çekiyor.

Ama kodlama yalnızca çocuklar ve gençler için değil, değişen iş hayatı ve yeni ekosistem gereği yetişkinler için de kodlamanın temellerini öğrenmek önemli hale geliyor.

Sayıları her geçen gün artan “uygulamaları” ve “robotları” kurmak, yönetmek ve komuta etmek için kodlamanın öğrenilebileceği hem çocuklar hem de yetişkinler için artık çok iyi uygulamalar var.

Bu uygulamalar kodlamayı öğrenmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış durumda ve her yaştan ve beceri seviyesindeki kişi için uygun. Aşağıda, bunların en başarılı örneklerini bulabilirsiniz…

Sololearn

Bu tek bir uygulama değil; her biri belirli bir kodlama dili için tasarlanmış bir dizi uygulamayı içeriyor. Uygulamalar, Google Play ve App Store’da yüksek puanlar almış. Bir başka deyişle bu uygulamalar dinamik, etkileşimli ve kodlamanın temellerini öğrenmek için harika bir yol sunuyor. Belki de uygulamalarla ilgili tek sorun, öğrenmek istediğiniz şey için aklınızda bir hedefe sahip olmanız. Örneğin, web sayfalarını nasıl oluşturacağınızı öğrenmek istiyorsanız, büyük olasılıkla HTML ve CSS uygulamalarına başlamak isteyeceksinizdir. Bir Android uygulaması oluşturmak istiyorsanız, o zaman Java öğrenmek isteyeceksiniz.

Uygulama, sınavlar ve kontrol noktaları ile tamamlanmış bir tür ders planını izliyor. Yeterli puanı alamazsanız bölümleri tekrar ederek eksiklerinizi tamamlamanıza ve yeterli puanı almanıza yardımcı oluyor. Dünyanın farklı bölgelerinden farklı kullanıcılarla çevrimiçi sohbet etme imkanı da var.

Uygulamalar tamamen ücretsiz.

İndirmek için:

Android         IOS         Web

 

Udacity

Udacity, Google gibi şirketlerle ortak dersler geliştirir. Bazı dersler Udacity üzerinde ücretsiz olmakla birlikte, daha fazlası için belirli bir bedel ödemek zorundasınız. Yaklaşık 3 milyonluk geniş bir kitle tarafından kullanılan Udacity aracılığıyla HTML, CSS, Javascript, Python ve Java gibi önemli programlama dillerini öğrenebilirsiniz.

İndirmek için:

Android         IOS          Web

 

Tynker

Udacity’yi kullanmayı öğrenmek konusunda zorlanmanız ihtimal dahilinde olsa da Tynker hakkında aynı şeyi söyleyemeyiz. Özellikle çocukların kodlamayı öğrenmelerine yardımcı olmayı hedefliyor. Arayüz, basit bir sürükle bırak konseptine dayanıyor. Eğer kullanıcı bir seviyeyi tamamlayamazsa, nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda yönergeleri görecek ve tekrar oynama şansına sahip olacak. Arayüz, çocukların programlama kavramını anlamayı çok daha kolay hale getiriyor ve temel kodlamaları tanımalarına yardımcı oluyor.

İndirmek için:

Android         IOS     Web

 

Encode

Kodlama basit görünebilir, ancak Encode kodlamaya derinlemesine bir bakış sağlıyor. Encode ile kısa dersler sayesinde programlama öğrenebilirsiniz. Programlama dili olarak JavaScript tercih eden Encode, internet bağlantısı gerektirmeden de kullanılabiliyor.

İndirmek için:

Android        IOS

 

Khan Academy

Khan Academy, telefonunuzda veya tabletinizde farklı şeyler öğrenmenin son derece popüler bir yolu haline geldi. Ancak Udacity gibi uygulamaların aksine, Khan Academy ücretsiz. Ayrıca sadece kodlamadan çok daha fazla ders sunuyor. Bu nedenle birçok şeyi öğrenmek için bir uygulama arıyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın.

Belki de tek dezavantajı, kursların kullanıcı tarafından yaratılması. Dolayısıyla diğer uygulamalardaki kaliteyle aynı seviyede içerik bulamayabilirsiniz. Yine de uygulama ‘HTML’ye Giriş / CSS: Web sayfalarını oluşturma’ dersi ve ‘JS’ye Giriş: Çizim ve Animasyon’ dersi de dahil olmak üzere en büyük kodlama dili için kurslara sahip. Başka bir deyişle, eğer web sayfalarını nasıl oluşturacağınızı öğrenmek gibi belirli bir hedefiniz varsa, Khan Academy inanılmaz faydalı.

Bu Makalede Etiketler

Yorum Yazın