İstanbul’da çocuklar için bilim, yazılım, robotik “STEM-Maker” eğitimleri

İstanbul’da çocuklar için bilim, yazılım, robotik “STEM-Maker” eğitimleri

Istanbul’da özellikle çocuklar üzerine odaklanan “yazılım-robotik” kısaca “stem-maker” eğitimleri veren ücretsiz ve ücretli organizasyonları Hakan Nural derledi.

946 0

Kimi ülkeler kodlama eğitimlerinin ders müfredatlarına dahil edildiğini açıklıyor, kimi ülke liderleri kodlama-robotik eğitimlerinde çocuklara eşlik ederek farkındalığı arttırmaya çalışıyor… Malumunuz tüm dünya, bir çok kişi ve kurum bangır bangır yazılım-robotik konularının öneminden bahsederken ülke olarak maalesef bu konuların önemini yeterli derecede kavrayabilmiş durumda değiliz.

Aşağıda Istanbul’da özellikle çocuklar üzerine odaklanan “yazılım-robotik” kısaca “stem-maker” eğitimleri veren ücretsiz ve ücretli organizasyonlar ve mekanların bir listesini çıkarmaya çalıştım. Sizlerin de bildiği mekan ve isimler varsa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda daha farklı isim ve mekanlar buldukça listeyi güncelleyeceğim.

Bu tarz konularda iş yapanların sayılarının artması ümidiyle. Özellikle çocuklar ve gençler üzerine… Yazıyı paylaşarak ya da tavsiye ederek daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Teşekkürler.

CoderDojo Türkiye

CoderDojo, amatör ruhla, bilgisayar yazılımının ilk evrelerini çocuklara ve gençlere öğretmeyi hedefleyen bir sosyal girişimdir. CoderDojo için, düzenli olarak bir araya gelen bireylerin gençlere ve küçüklere yazılım dünyasını tanıtan, ne işe yaradığını açıklayan ve onların da kod yazıp çalışan programlar hazırlayabileceklerini gösteren/öğreten bir bilgisayar kulübüdür diyebiliriz.

Devoxx4Kids Turkey

Devoxx4kids herhangi bir kar amacı olmayan sadece çocuklara bilişim ve teknoloji alanında bilgilendirmek ve eğitmek olan dünya çapında 20 farklı ülkede temsilciliği bulunan, gönüllü olarak organizasyonlar düzenleyen bir sivil toplum örgütüdür. Bizim amacımız, içinde bulunduğumuz bilişim ve teknoloji çağının gelişimine yardımcı olacak çocukları kazandırmak.Küçük yaştan itibaren çocuklarımızı yetiştirmek, teknoloji onlara sevdirmek, teknolojiyi kullanarak hayal güçlerinin sınırlarını zorlamak ve neler yapabilecekleri onlara öğretmek istiyoruz.

Coding Istanbul

Geleceğin yazılımcılarına temel oluşturacak ve kod yazma konusunda belirli bir seviyeye taşıyacak olan Coding İstanbul Projesi ile çocuklarımıza yeni bir ufuk kazandırılacaktır.

Habitat Derneği

Yarını Kodlayanlar, Minik Parmaklar ve daha bir çok proje ile Türkiye genelinde “Çocukların bilgisayar karşısında tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna gelmesini hedefleyen, çocukların yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirecek, onları programcılık ile tanıştırarak, kod okuryazarlığı bilincini yayacak projeler geliştiriyor.”

Habitat Derneği bilişim konularının yanısıra girişimcilik, finansal bilinç gibi konularda da Türkiye’nin bir çok ilinde eğitimler vermekte. Web sitesi üzerinden güncel projeleri takip edebilirsiniz.

Çırak Okulu

Günümüz sistemlerini anlayabilen, yorumlayabilen, düzenleyebilen ve modelleyebilen bir nesil oluşturabilmek için kurulan, 7–13 yaş arasındaki gençlerin düzenli olarak eğitim aldıkları 3 boyutlu tasarım ve üretimi, basit programlama, robotik uygulamaların yanında yeni teknolojileri öğrendikleri ve bunları deneyimleyebildikleri bir eğitim-üretim kulübüdür.

Stem Çocuk

STEM, “Science, Technology, Engineering, Mathematics”), fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik sözcüklerinin baş harflerinden oluşan kısaltma. Amerika Birleşik Devletleri’nde STEM olarak adlandırılan bu standart, okul düzeyinde matematik ve fen bilimleri derslerinin bütünleştirilmesi olarak yaygınlaşmış olsa da mühendislik ve teknolojinin sınıf içi ve sınıf dışı etkinlikler ile öğretilmesi ve geleceğin bilim insanlarını yetiştiricek model!

Makerhane

Kodlama, elektronik, 3B tasarım ve yazıcı, robotik, kendin yap kategorilerinden oluşan eğitimlerimiz sayesinde tüm çoçuklarımız üretim kültürünü benimseyerek kendi geleceklerini tasarlayabilecekler.

Yaratıcı Araştırmacılar Forumu

Çocuklara yönelik, teknolojiyi ve sanatı birleştiren atölyelerle yaratıcı düşünme ve uygulama konusunda bilgi, beceri ve güven kazandıramak. Bugünün küçüklerini geleceğe sanat ve teknolojiyi bir arada kullanabilecekleri doğru altyapı ile taşımaya destek olmak.

Stemist Lab

Bilimle, Teknolojiyle, Mühendislikle, Matematikle, Sanatla.. uğraşanların etkileşimli STEM&Maker Atölyesi-Laboratuvarı.

Tekne 47

7–13 yaş arasındaki gençlerin temel programlama, açık kaynaklı geliştirme kartları ve 3b yazıcı gibi yeni teknoloji eğitimleri veren, atölyelerine katılıp öğrendikleri, geliştirip-değiştirdikleri, bozup-yeniden yaptıkları üretim ve birlikte öğrenme alanıdır.

Ali Kuşçu Uzay Evi — Eyüp

Anaokulu’ndan başlamak üzere, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileriyle yaşlarına uygun seviyede temel astronomi, evren ve uzay kavramları, yıldızlar, galaksiler, evrenin genişlemesi, karanlık enerji gibi merak uyandıran konularda Astronomi astronomi eğitimleri yapılmaktadır.

Başakşehir Living Lab

Yazılım, robotik ve bir çok konudaki etkinlikleri kendi websitelerinden takip edilebilirsiniz. Özellikle Başakşehir bölgesindeki yaşayanlar için büyük fırsat.

ITU Bilim Merkezi

OKUL GEZİLERİ & BİREYSEL GEZİLER

Optik Yanılsama, Mekanik, Elektrik Magnetizma, Matematik, Uzay, Akışkanlar Mekaniği, Ses ve Titreşim ve Genel Fizik konularını içeren yaklaşık 70 gösteri birimi bulunan İTÜ Bilim Merkezini eğitim-öğretim dönemi boyunca programlarına alan okullar merkezimizden randevu alarak rehberler eşliğinde gezebilmektedirler.

HAFTASONU ATÖLYELERİ

İTÜ Bilim Merkezi olarak çocukların bulunduğu her yerde onları bilimin eğlenceli yüzüyle tanıştırmak ve buradan aldıkları keyif yardımıyla bilime daha çok ilgi duymalarını sağlamak için “Haftasonu Atölyeleri” Cumartesi günleri 7–11 yaş ve 4–6 yaş olarak 2 gruba yapılmaktadır. Not: Haftasonu atölyeleri dönemsel olarak açılmaktadır.

Çılgın Bilim 7–11 yaş atölyesinde; temel bilimlere dair deneyler ve çalışmalar yapılmaktadır.. Enerji, yalıtım, elektrik, astronomi, geri dönüşüm, böcek gözlemleri, mutfakta bilim ve ilginç kimya konulu atölye çalışmalarını içermektedir.

Çılgın Bilim 4–6 yaş atölyesinde; Okul öncesi çocuklar için düzenlenen programda hayal gücünü geliştirici, doğa ve çevre algısı ile motor becerileri güçlendirmek üzere tasarlanmış atölyeler uygulanmaktadır.. Dedektiflik bilimi, doğa gözlemi, mıknatıslar, karışımlar bunlardan bazıları.

Usturlab (Ücretli)

Usturlab, geleceğin mucitlerine ilham vermek için çocuklara farkındalık kazandırmayı misyon edinmiş bir kuruluştur. Bilimin felsefeyle başlayıp sanatla bittiği konusunda filozof William Durant’la hemfikirdir!

Maker Çocuk (Ücretli)

Çocuklara yeni nesil üretim araçlarını ve üretme kültürünü öğretmek için Mayıs 2015’te kurulduk. Kurulduğumuz günden beri 5000’e yakın çocuk ve 500’e yakın yetişkin, öğretmen ve eğitimene maker hareketini ve maker hareketine dair araçların kullanımını öğrettik.

Octo Performans ve Aktivite Merkezi (Ücretli)

Özgünlüklerini keşfeden; okuyan, soran, sorgulayan, icat çıkaran, araştıran ve ezber bozan çocuklar hayal edin… Octo Performans ve Aktivite Merkezi, işte tam da bu misyonla harekete geçen bir annenin çocuklarına doğru ve nitelikli eğitim vermek için başlattığı yepyeni ve heyecan verici bir oluşum.

Ekstra

Özellikle büyük müzelerde haftasonları çocuklar için çok güzel eğitimler düzenleniyor. Bazıları ücretsiz bazıları oldukça cüzi miktarda bir giriş ücreti ile. Çocuklarınız ile keyifli ve öğretici haftasonları geçirebilirsiniz. Takip etmenizde fayda var. Eğitimlerin detaylarına direk müzelerin web sayfalarındaki “Eğitim” sekmelerinden ulaşabilir ve ya aşağıdaki bağlantılardan yararlanabilirsiniz.

Istanbul Modern

Ücretsiz Eğitim Programları İçin

Çocuklar İçin Haftasonları Eğitim Programları

Rahmi Koç Müzesi Eğitimleri

 

Pera Müzesi

 

Kaynak: Hakan Nural (Medium)

Bu Makalede Etiketler

Yorum Yazın