İnsanlık, son 25 yılda bilim, teknoloji alanında baş döndürücü bir değişim geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. Dünya, teknoloji ve dijital değişim ile yeni bir çağa giriyor. Son 4-5 yıldır bu büyük değişim ve yeni çağı adlandırmak için “Endüstri 4.0” kavramı kullanılıyor.

Endüstri 4.0, insanlık için yeni bir kapıyı aralıyor. İnternet, dijital iletişim, e-ticaret, mobil uygulamalar, yazılım teknolojisi, giderek robotlar, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti (IoT) ekonomide iş yapış şeklini kökten değiştiriyor. Ekonomik değişim, kültürel-sosyal değişimi ve devamında siyasal sistemleri değişim yönünde zorluyor.

Yaşadığımız yıllar insanoğlunun yaşamının her alanında büyük değişimlerin yaşandığı yıllar. Tam anlamıyla geçiş döneminde olduğumuzu söyleyebiliriz.

Kuşkusuz, dünya, ülkeler bu büyük değişim sürecinde en çok konuştuğu konulardan birisi de “Eğitim”. Eğer artık “Endüstri 4.0” ile dijital çağa adım atıyorsak ülkeler, toplumlar çocuklarını nasıl bir eğitim sistemi, hangi müfredatla geleceğe hazırlayacaklar? Birçok meslek teknolojiye yenik düşüyorsa, geleceğin meslekleri hangileri olacak? Hangi meslekler tamamen yok olacak, hangileri teknoloji/dijital ile dönüşüm geçirecek ve varlığını koruyacak?

3-5 yıl içerisinde yepyeni meslekler doğacak ve bu meslekleri yapacak yeni insan kaynağına ihtiyaç duyulacaksa, bugünden nasıl bir eğitim modeliyle bu insan kaynağını hazırlamalı?

Dijitalleşme ile birlikte “okullar” nasıl evrim geçirecek? Fiziksel sınırlar varlığını koruyacak mı, yoksa eğitim modeli daha fazla “online/internet” üzerinden mi sürecek? Geleceğe okullar nasıl hazırlanmalı ve bugünden neler yapmalı?

Eğitim, ilkokulla başlayan ve 15-20 yıl süren bir model olarak mı devam edecek, yoksa dijital çağda sürekli öğrenme/eğitim dönemine mi giriyoruz?

Geleceğin öğretmeni nasıl olacak ve hangi yeteneklere sahip olması gerekecek?

Eğitim içerikleri (müfredat) nasıl değişecek? Yeni nesil eğitim araçları neler olacak? Öğrenme yöntem ve araçları nasıl evrim geçirecek?

Dünya ülkeleri birer birer eğitim modellerini, sistemlerini dijital çağa uygun hale getirme yarışına girerken, Türkiye bu yarışın neresinde? Endüstri 4.0 çağına uyum sağlayabilmesi için Türkiye neler yapmalı?

…Ve daha bir çok soru.

Endüstri 4.0 çağını yakalayabilmek için tek yol “Eğitim 4.0” modeline geçebilmek ve anaokulundan ilkokula, orta öğretimden üniversite eğitimine kadar tüm aşamalarda dijital çağın gerekliliklerine uygun bir eğitim sistemi oluşturabilmek.

İşte, www.egitim40.com sitesi bu tartışmaların platformu olmak için yola çıkıyor. Hedefimiz, Endüstri 4.0 ve Eğitim 4.0 konsepti içerisinde eğitimin tüm taraflarını ve paydaşlarını platformumuz üzerinde buluşturabilmek. Zengin bir içerik ile okulları, öğretmenleri, eğitim teknolojileri paydaşlarını, öğrencileri, velileri, akademik çevreleri buluşturabilmek.

Eğitim 4.0 için bilgi üretmek, bilginin yayılmasını sağlamak ve Türkiye’nin dijital çağa hazırlanmasını desteklemek istiyoruz. Amacımız bu yönde başlayan ufak ve bağımsız çabaları aynı platform üzerinde birleştirerek güçlü bir bilgi kaynağına dönüştürmek; büyük bir sinerjiye önayak olmak.

Eğitim 4.0’da dünyada olup bitenleri, eğitim ile ilgili en son teknolojik  yenilikleri, Türkiye’deki tüm çalışmaları, uygulamaları bulacaksınız. Platformumuzda dünya ve Türkiye’den güncel haberler, söyleşiler, duyurular, uzmanların yazıları, videolar gibi zengin bir içerik yer alacak.

Mütevazı bir adımla başlıyoruz ama hedefimiz her geçen büyüyen bir güçle ilerlemek, bilgiyi çoğaltmak ve çoğalmak.

Küçük, büyük her türlü görüş, öneri, eleştiri veya başkaca katkıyı can kulağıyla dinliyor ve bunlardan yararlanıyor olacağız. Bulunduğunuz yer neresi olursa olsun, göreviniz ne olursa olsun, eğer siz de “Eğitim 4.0” ile ilgili heyecan duyuyorsanız lütfen bizimle bilgi@egitim40.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.