1664 0

Bursalı işadamı ve girişimci Fahrettin Gülener, Ben Maker markası ile yeni bir teknoloji ve dijital yatırımı yapıyor. Gülener’in hedefi yakın gelecekte her eve Ben Maker markasıyla 3D yazıcı sokmak. Hürriyet Bursa Köşe Yazarı Uğur Yılmaz, Fahrettin Gülener’in heyecan verici yeni girişimini yazdı…

Başlıktaki bilgiyi sunmadan önce bu markanın yaratıcısından biraz bahsetmek istiyorum. Onu Ermetal, Bürosit ve Ergıda gibi şirketleri kuran ve 21. Dönem Bursa Milletvekilliği yapmış biri olarak tanıyoruz. O ise kendisini, vatana olun borcunu, sürekli üretimle ödemeye çalışan bir göçmen olarak tanımlıyor.

Hayat hikayesini çok yerde okudunuz, dinlediniz. 1951’de Kosova’da başlayan, ardından Bursa’da devam eden bir yaşam. Göçmenliği, yokluk, yoksunluk olarak tanımlıyor Fahrettin Gülener, 300 yıl önce Tokat’tan Kosova’ya oradan tekrar ana vatana bir göçün izleri var üstünde. “Benim ülkeme borcum var. Vatansızdım. 300 yıl önce Tokat’tan Balkanlara, oradan Bursa’ya gelmişiz. O borç ödendikçe artacak” diyor Gülener. Bu borcu ödemenin yolunu bulmuş iç huzuruyla yaşıyor Gülener. O da “Üretim için eğitim”.

İki Vehbi…

Hayatına, Allah’ın bağışı anlamına gelen iki Vehbi girmiş. Birincisi ustası ve babası Vehbi Gülener. Onun çırağı olarak işe başlamış. Vehbi Koç’tan da sanayicilik ve ülke için üretimi öğrenmiş.

Hep çalışarak sürdürdüğü eğitiminin sonunda Erkalıp’la başlayan sanayicilik hayatında, sürekli bir eksik karşısına çıkmış; iş bilmeyen çalışanlar. Gülener, ilk işini kurduğunda babasının hatırına yanında işe başlayan, ama iş bilmeyen 17 çırağı eğiterek üretim için eğitim sürecini başlatmış. 11 yılda 85 çırak eğitmiş. Bunlardan 12’si dışarıdan liseyi, 5’i ise fakülteyi bitirmiş. Bu eksiği gördüğü için Demirtaş’ta 1984 yılında fabrikasını açınca, 100 metrekarelik bir alanı yine eğitime ayırmış. Orada tam 22 kez, art arda 20 kişilik grupları işbaşı eğitimine tabii tutmuş. Eğitilmiş personeline de dışarıdan kancalar atılınca, sanayici arkadaşlarına bir toplantıda, “Benim elemanlarımı alıyorsunuz. Alın ama borcunuzu da ödeyin” diyerek vakıf kurma fikrini ortaya atmış. 1990 yılında Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı’yla uzman atölye iş gücü kazandırma projesini hayata geçiren Gülener, 2009’da vakfın diğer ortaklarıyla burayı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na devretmiş ve bugünkü BUTGEM ortaya çıkmış. Halen yılda 3 bin kişi burada eğitim görüyor.

Vatana olan borcunun ödemekle bitmeyeceğini düşündüğü için Gülener, bununla da yetinmemiş. Üretim için eğitimi daha küçük yaşlara nasıl indirileceğine kafa yormuş. BUTGEM’de başlayan telden araba, ahşap işleme, robotik ve origami kurslarındaki talep patlaması, onu daha da heyecanlandırmış. Kendisini Mimar Sinan’ın 80 yaşındaki hali gibi görüyor. Durmuyor.  Bursa’ya ve Türkiye’ye “Üretim için eğitim” amacına uygun yeni bir marka kazandırıyor.

Ben Maker’da Neler Var?

Ahşam İşleme Atölyesi

3 yıllık bir ön çalışmanın ardından doğuyor Ben Maker. Gülener’in bu ülkeye borcunu ödemek için bulduğu en yeni yol Ben Maker.  Ototmotiv yan sanayi, ofis mobilyası ve dondurulmuş gıdanın yanında, bir eğitim markası olarak Ermetal Şirketler grubunda yerini almış durumda Ben Maker.

Maker, son yıllarda batıda çokça konuşulan bir kavram Türkçeye, yapıcı, yaratıcı olarak çevirmek mümkün. Amaç üretimin iç doygunluğunu yaşatmak.

Peki, Ben Maker’da neler olacak?

Ben Maker Atölyesi’ndeki 3D yazıcılar

Öncelikle 11 faz olarak düşünülmüş Ben Maker. Şu an ilk fazdalar. Podyum Park’ta açtıkları atölyede 5 yaşından 12 yaşına kadar çocuklara, origami, ahşap işleme, robotik ve kodlama ile 3D yazıcı eğitimleri veriliyor. Ama Ben Maker’ı bir kaç yıl içinde bambaşka bir yerde göreceğimiz kesin. Bu marka ile ilk iş olarak 3D yazıcı satışları başlamak üzere. Gülener, her eve bir 3D yazıcıyı sokmakta kararlı. Bu amacı 11 yıl önce çok büyük paralar ödeyerek aldığı 3D yazıcının sınırsız ufkunu keşfettiğinde önüne koymuş. 3D yazıcını seri üretimi Ben Maker markasıyla başlamak üzere. Sıkı durun hem de inanılmaz fiyatlara. Gülener, “15 cmx15 cm üretim yapabilen 3D yazıcıyı 2 bin küsur liralara piyasaya sunacağız” diyor. 25 cm x 25 cm için ise bu rakam 3 bin 500 lira olacak.

Ben Maker markası bunla da yetinmeyecek. Ahşap işlemede kullanılan ve bir kısmı 3D yazıcılarda üretilmiş mini torna, mini matkap, zımpara ve testere de bu markayla satışa sunulacak. Ben Maker, karavanı da bitmiş durumda. Köylere ve okullara gidecek bu karavanla yeni makerlar yetiştirilecek. Gülener, Ben Maker’ın yıl bitmeden bin metrekarelik bir alana yayılacağını ve burada yetişkinler için de ahşap atölyesi, tamir atölyeleri kurulacağını heyecanla anlatıyor. Ayrıca hobilerin ortaklaşa yapılacağı bir bölümde açılacak.

Soru Soran Çocuklar…

Fahrettin Gülener’in torunu Emir Gülener 3D yazıcıda kendi tasarımını yapıyor

Ben Maker’ın sonbaharda faaliyete geçecek bir başka hamlesi ise, gerçekten heyecan verici. Gülener, Almanya’daki bir kuruluştan aldığı isim haklarıyla Soru Soran Çocuklar Okulunu da bu proje içinde devreye sokacak. Gözleri parlıyor Gülener’in, “Çocuk şimşek nasıl çakıyor? Dediğinde yanıtını bulacak. Bizim laboratuvarlarımızda simülasyonlar olacak. 5 metrelik Faraday kafesi olacak. Fizik, kimya, matematik, biyoloji ve mekanik dallarını öğrenecek çocuklar.”

66 yaşını yaşıyor Gülener. Arkadaşları, “Gezsene” diyormuş kendisine. O ise, vatan borcu bitmeyen birisi olarak, şöyle tamamlıyor görüşmemizi, “Bana geri kalmışlığımız batıyor”.

Ne diyelim, tüketimin baş tacı edildiği bir dönemde, üretimin yapıcı gücüne gönül vermiş birisiyle konuşmanın ve onun heyecanını görmenin mutluluğuyla ayrılıyoruz Ben Maker’dan. Yeni markası hayırlı olsun Bursa’nın.

Kalın sağlıcakla.

Ben Maker markalı 3D yazıcı ve uygulaması
Ben Maker Atölyesi’nde Origami Kursu
Ben Maker markalı yazıcı ile yapılan ürünler

Kaynak: Uğur Yılmaz (Hürriyet Bursa)
(Bu yazının orjinali Hürriyet Bursa’da yayınlandı.)

Bu Makalede Etiketler

Yorum Yazın