Google Dijital Atölye İle Online Eğitimi Herkese Açıyor

Online eğitim programları alanına Google’dan önemli bir hamle geldi. Google Türkiye, her yaş grubundaki insanın kendilerini geliştirebilecekleri eğitim projesi Google Dijital Atölye’yi duyurdu. Google Türkiye 9 kentte yüz yüze, Türkiye genelinde ise online eğitimi herkese ücretsiz sunacak.

724 0

 

Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez’in katılımıyla düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu.

 

Toplumun tüm kesimlerini kapsayarak değer yaratmayı amaçlayan ve projeye 10 milyon TL kaynak ayıran Google Türkiye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TOBB ve İŞKUR işbirliğiyle ile hayata geçirecek.

Tamamı ücretsiz olarak sunulacak eğitimler aracılığıyla katılımcıların dijital alandaki bilgi ve yeteneklerinin geliştirilmesi, dijital dünyadaki iş fırsatlarını fark etmeleri sağlanacak.

Google Dijital Atölye projesi kapsamında web sitesi kurmaktan dijital pazarlamaya, e-posta pazarlamasından web analizine kadar uzanan 23 farklı konuda ücretsiz eğitim kaynaklarına erişmek mümkün olacak.

Başlangıçta, Kayseri, Samsun, Antalya, Bursa, Gaziantep, Van, Kocaeli, İzmir ve İstanbul olmak üzere toplam 9 ilde yüz yüze Dijital Atölye eğitimleri yapılması planlanırken, isteyen herkes istedikleri cihazı kullanarak online ortamdan da eğitimlere katılabilecek. İllerde İŞKUR’un devam eden eğitimlerine özel programlar eklenerek, eğitimlerin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İŞKUR İLE ÖZEL KURSLARLAR DÜZENLENECEK

Proje aynı zamanda, istihdam sorunun en önemli nedenleri arasında yer alan nitelikli iş gücü arzındaki yetersizliği azaltmaya yönelik adımlar içeriyor. Dijital Atölye eğitimleri İŞKUR tarafından verilen ve iş bulma döneminde adayların becerilerini geliştirmeyi hedefleyen kursların programlarına dahil edilecek.

Dijital Atölye projesinin öncelikli hedeflerinden biri de günümüzde nüfusunun yüzde 57’si 35 yaşın altındaki bireylerden oluşan Türkiye’nin sahip olduğu bu büyük potansiyeli değerlendirmesine katkıda bulunmak.

Belirlenen illerdeki üniversitelerde ve İŞKUR’da gerçekleştirilecek eğitimlerde; gençlerin dijital yeteneklerini geliştirmelerine, farkındalıklarını arttırmalarına ve geleceğin iş dünyasına hazırlanmalarına destek olunması amaçlanıyor. Proje kapsamındaki eğitimler, işletmelerin ihtiyaç duydukları nitelikli eleman ihtiyacını karşılamalarına da önemli bir katkı sağlayacak. Bu sayede şirketlerin etkin bir şekilde kullandığı e-posta, online iş araçları ile bulut depolama çözümleri, arama ve dijital pazarlama olanaklarının KOBİ’ler tarafından da etkin bir şekilde kullanılabilmesi sağlanacak.

HİÇSÖNMEZ: HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRME FIRSATI SUNACAĞIZ

“İnternet ve teknoloji alanındaki bilgi ve beceriler, toplumun her kesimindeki bireyler ve kurumların hayallerini gerçekleştirmelerine katkı sağlıyor” diyen Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, şunları söyledi:

“Dijital Atölye; yaratıcı fikrini işe dönüştürmek, bu alanda profesyonel hayatını devam ettirmek isteyen gençlere, girişimcilere, işlerini büyütmek isteyen tüm KOBİ’lere açık olacak ve ilham verecek. Ülkemiz genç nüfusu ve teknolojiye hızlı adaptasyonu ile büyük bir potansiyele sahip. Teknolojinin sunduğu araç ve servisleri etkin bir şekilde sunarak, yaşam kalitemizi arttırıp, yeni istihdam olanakları yaratıp, dünya çapında bilinen işletmeler yaratılabileceğine dair inancımız doğrultusunda Dijital Atölye projesini hayata geçirmekten büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz.”

Eğitimleri tamamlayanlara Google tarafından bir başarı sertifikası verilecek. Eğer dijital yetenekler kazanmak veya kendinizi geliştirmek istiyorsanız dijitalatolye.withgoogle.com adresinden projeyi inceleyebilirsiniz.

Bu Makalede Etiketler

Yorum Yazın