Geleceği Kodlayan Hareket: kodluyoruz.org

Kodluyoruz, Türkiye'de gençlerin geleceklerine yüksek değer katacak kodlama eğitimleri sağlayan, kâr amacı gütmeyen ve tamamen gönüllülerden oluşan bir sosyal girişim ve yazılım hareketi olarak önemli çalışmalar yapıyor.

884 0

Kodluyoruz.org teknolojiyi kullanarak toplumun her kesimini kalkındırabilmek için kod okuryazarlığını yaygınlaştıran ve yazılım alanında gençlerin geleceklerine değer katan, kâr amacı gütmeyen bir sosyal girişim ve yazılım hareketi.

Türkiye’de her yıl üniversiteler yazılım sektörü için yaklaşık 10.000 yetişmiş yeni mezun verirken, yazılım sektörü yıllık yaklaşık 70.000 kişiye ihtiyaç duyuyor. Kendisini yazılım alanında geliştirmiş gençler ise, işe alım süreçlerinde yeterli deneyimleri olmadığı veya çeşitli sosyoekonomik sebeplerden ötürü yetenekleri olmasına karşın değerlendirilmeye alınmıyor ya da dilediği kariyere sahip olamıyor ve yeteneklerini gösterebilecekleri bir fırsata ihtiyaç duyuyorlar. Yazılımcı talebi olan işletmeler ise ihtiyaç duydukları yetenekli yazılımcılara ulaşmakta ve işe yerleştirme süreçlerinde zorluk yaşıyor.

Geleceği Kodlayan Hareket: kodluyoruz.org

kodluyoruz.org , Türkiye’nin dört bir yanından 1.500’den fazla gençle görüştü. Bu gençlerin büyük çoğunluğu, üniversitelerin yazılım bölümlerinden mezun olsalar da, teknoloji alanında bir kariyere adım atmak için yeterli bilgi, deneyim ve pratik iş hayatı becerilerine sahip değil.

Hareket, teknoloji ve bilişim alanında yeteneği olan ancak eğitim ve deneyim açısından yeterli görülmeyen ya da kod okuryazarı olmak isteyen gençler için atölyeler, bootcamp’ler ve online açık kaynaklar aracılığıyla gençlere yazılım eğitimleri sunuyor, kod okuryazarlığını yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

kodluyoruz.org dan yapılan duyuruda, genç yazılımcı adayları firmalarla bir araya getirerek sektörü yakından tanımalarına imkan tanındığı,  gençleri doğru kaynaklara yönlendirerek ihtiyaç duydukları bilgiye erişimlerini kolaylaştırıldığı, gençlerin zorluk yaşadığı bir diğer konu olan kariyer hedefleri doğrultusunda iyi bir cv hazırlayabilmeleri, iş görüşme tekniklerini geliştirmeleri gibi konularda da kendilerini geliştirmeleri için destek olunduğu vurgulandı.

Ayrıntılı bilgi için:
Aykut İbrişim
aykut@kodluyoruz.org
info@kodluyoruz.org

Bu Makalede Etiketler

Yorum Yazın