Cubetto okuma yazma bilmeyen çocuklara kodlama öğretiyor

Çocuklara erken dönemde kodlamayı öğretmeyi amaçlayan ürünlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bugünlerde en çok ilgi çeken ürünlerden birisi, Cubetto.

834 0

Cubetto temel rengarenk bloklar faydalanarak çocukların tekerlekli bir oyuncak tasarlamasına ve programlamanın temellerini öğrenmesine destekçi oluyor.

Henüz okuma yazma bilmeyen çocuklara kod yazmanın temel ilkelerini öğretmeyi amaçlayan bir oyuncak seti olan Cubetto, küp şeklinde tahta bir robot, programlanabilir bir pano ve 4 farklı renkten oluşan yönlendirici parçalardan oluşuyor.

Cubetto okuma yazma bilmeyen çocuklara kodlama öğretiyor

Setin içindeki tekerlekli ahşap robot fiziksel bir kontrol paneli tahtası üzerine yön ve fonksiyon talimatı kalıplarını yerleştirerek “programlanıyor”. Bu set için herhangi bir uygulama gerekmiyor. Gerekli olan şeyler yalnızca pil ve robotla iletişimi sağlayan Bluetooth. Sette ayrıca öykü kitapları, robotun üzerinde gezineceği ve çocuklara robotu nasıl yönlendirecekleri konusunda fikir verecek şekilde tasarlanmış, renkli matlar halindeki haritalar da bulunuyor.

4 farklı renkteki yönlendirici parçaların her biri farklı programlama komutlarını temsil ediyor; kırmızı ileri girmek, mavi sola dönmek, sarı sağa dönmek için kullanıyor ve yeşil ise işlev tuşu vazifesi görüyor.

Panonun içerisinde, parçaların pozisyonunu algılayabilen ve hareketleri Cubetto’nun içine aktarabilen Arduino uyumlu bir devre yer alıyor. Çocuklar Cubetto’nun yönergelerini takip ederek renkli parçaları panoya diziyorlar ve böylece tahta robot hareket ediyor. Örneğin, üç kırmızı parça art arda eklendiğinde robot 3 kez sola dönüyor.

İşlev tuşu ise çocukların daha uzun kod kalıpları yaratabilmesini sağlıyor ve çocukların programlama yeteneğini kademeli olarak artırmak amaçlanıyor.

Bu Makalede Etiketler

Yorum Yazın