Bursa’da Bir İlk: Kodlama Festivali

Kodlama eğitiminin önemine dikkat çekmek isteyen Ben Maker ve Kuark Dijital Bursa'da bir ilki gerçekleştirerek "Kodlama Festivali" düzenliyorlar.

906 0

Ben Maker ve Kodlamasal‘ın geliştiricisi Kuark Dijital tarafından bu yıl ilki 21 Mayıs’ta PodyumPark’ta düzenlenecek Festival ile dünya genelinde hızla yayılan “kodlama eğitimine” dikkat çekilmesi amaçlanıyor. Eğitim kurumlarına ve bağımsız olarak katılacak öğrencilere, velilere açık ve ücretsiz olacak Festival süresince 20 atölye gerçekleştirilecek.

7-14 yaş grubundaki öğrencileri hedefleyen atölye çalışmalarında “Scratch ile Oyun Kodlama, mBot ile Robot Kodlama, Makey Makey ile Kodlama, Arduino Kodlama, Scratch ile iOT Kodlama, Scratch ile Arttırılmış Gerçeklik, Cubetto ile Kodlama, OSMO ile Kodlama, Lego Robot Kodlama, Beğin Mühendisliği, App Inventor” eğitimleri gerçekleştirilecek.

OKULLARA KATILIM ÇAĞRISI

Kodlama Festivali ile ilgili yapılan çağrıda şunlar kaydedildi:

“Dünya genelinde kodlamanın eğitim sisteminde yer alması gerektiği tartışılıyor. Bir çok ülke kendi ulusal ekonomilerini ve artan bilişim teknolojileri ihtiyacını gerekçe göstererek kodlama eğitimini temele yayılması gerektiğini dillendirmeye başladılar.

Avrupa’da oluşturulan bir raporda 21 eğitim bakanlığının geleceğe yönelik planlarında okul müfredatlarına kodlama eğitimini alacaklarını belirtmişler. Şu anda 16 Avrupa ülkesi belli düzeyde müfredatlarına kodlama eğitimini entegre etmiş durumda.

Dünya genelinde böyle bir hareket başlamışken ülkemiz adına bizler de bir adım atmak istedik. Yarının temel gereklerinden biri olan ve algoritmik düşüncenin oluşturulması ve gelişmesini sağlayan kodlamayı çocuklarımıza anlatabileceğimiz bir festival yapmaya karar verdik. Festival boyunca 9 farklı kodlama dili ve 20 atölye ile geleceği kodlayacağız. Geleneksel hale getirmeyi hayat ettiğimiz festivalimiz okullar, özel şirketler ve katılımcılar ile büyütmeye devam edeceğiz.

Kodlama Festivali’nde gelen minik misafirlerimiz bir gün boyunca “Arduino” ile robot kodlayabilecek, “Stracth” ile kendi oyununu yazabilecek, “arttırılmış gerçeklik” uygulamaları ile geleceğe merhaba diyebilecek.

Festival alanında bulunan çadırlarımız içerisinde düzenleyen ekibin atölyeleri yanı sıra anlaştığımız okullarımızın da ücretsiz olarak sunacağı atölyeler bulunacaktır.  Bu çadırlar içerisinde okul sene boyunca öğrencilerin yaptığı robot ve kodlamaya yönelik çalışmaları sergilemenin yanı sıra öğrenci ve eğitmenlerin belirlenen konular üzerine tekrarlı atölyeleri misafirlere sunacaktır.”

21 Mayıs 2017 tarihinde Podyumpark’ta saat 11:00-17:00 saatleri arasında düzenlenecek Kodlama Festivali hakkında ayrıntılı bilgi almak için etkinlik sitesini ziyaret edebilirsiniz: Kodlama Festivali

Bu Makalede Etiketler

Yorum Yazın