Benmaker’dan öğretmenlere çifte kutlama

Kitleleri tüketim kültüründen üretime yönlendirmek amacıyla tüm dünyaya yayılan Maker Hareketinin Bursa’daki temsilcisi BenMaker Eğitim Atölyesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gerçekleştirdiği iki ayrı etkinlikle kutladı.

635 0

Ermetal Şirketler Grubu bünyesinde kurulan, 7-12 yaş arası çocukların zihin-el koordinasyonlarını ve üretim becerilerini geliştirmeyi amaçlayan BenMaker; eğitim odaklı faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Çırak Atölye bünyesinde İstanbul’daki ilk atölyesini açan BenMaker, 25 Kasım Cumartesi günü öğretmenlere özel iki ayrı etkinlik düzenledi.

YENİ NESİL “MAKER EĞİTMENLER”

Günün ilk yarısında “Yeni Nesil Eğitim – Maker Eğitmen Eğitimi” başlığı altında düzenlenen eğitimde; keşfetmeyi ve üretmeyi seven, yenilikçi öğretmenler için atölyeler düzenlendi. İlk olarak “Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik” yaklaşımlarını temel alan yeni nesil eğitim sistemi STEM hakkında oyun yöntemleriyle bilgilendirilen öğretmenler, ardından çevresiyle etkileşime girebilen sistemler tasarlamaya yarayan açık kaynaklı geliştirme platformu Arduino hakkında bir atölyeye katıldılar. Gün ortasındaki kokteylin ardından 3 boyutlu modelleme teknikleri ve ahşap tasarımın püf noktaları hakkında iki ayrı atölyeye daha katılan öğretmenler, toplamda 5 saatlik eğitimi tamamlayarak “Maker Eğitmen” olmaya hak kazandı. Katılımcılar eğitim sonunda sertifikalarını teslim alırken kendilerine birer Arduino Giriş Seti hediye edildi.

“ÖĞRETMEN 2.0 KONFERANSI”

Maker Eğitmen Eğitimi’nin hemen ardından, saat 16.00’da yine öğretmenler için eğitim odaklı bir konferans düzenlendi. “Öğretmen 2.0” ve “Öğretmen 2.0 & Tasarımcı” kitaplarının yazarı Burcu Aybat tarafından; öğretmenlerimizi 21. yüzyıl eğitim yaklaşımları ve teknolojileri hakkında bilgilendirme amacıyla verilen “Öğretmen 2.0. Konferansı”, öğretmenlerin yanı sıra eğitim dünyasından önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti. Konferansında, yeni neslin yenilik odaklı eğitimi için kitabında bahsettiği tavsiyeleri yineleyen Aybat; öğrencileri gerçek birer 21. yüzyıl sınıfında eğitebilmenin püf noktalarına değindi. Aybat; öğretmenlerin kendilerini sürekli yenilemeleri, son teknolojileri ve trendleri yakından takip etmeleri, kendi öğrenme ortamlarını yeniden tasarlamaları ve öğrencilerini 21. yüzyıl eğitim sistemine adapte etmek için doğru metotlar uygulamaları yönünde önerilerde bulundu.

Konferans sonrası gerçekleştirilen kokteylin ardından katılımcılar, Burcu Aybat tarafından kendilerine armağan edilen kitapları imzalatma imkânı buldu.

Bu Makalede Etiketler

Yorum Yazın